Skip to Content

Sports Roundup – Tuesday 5/14/19

HIGH SCHOOL BASEBALL
Big Rivers

RIVER FALLS   5
CHIPPEWA FALLS   6, F/10

EC NORTH   10
EC MEMORIAL   0, F/6


Cloverbelt

FALL CREEK   8
CADOTT   1
Crickets win conference title outright

THORP   6
ALTOONA   7

EC REGIS   11
OSSEO-FAIRCHILD   8

MCDONELL CENTRAL   3
STANLEY-BOYD   13

NEILLSVILLE   8
GILMAN   7, F/9


Dairyland

INDEPENDENCE/GILMANTON   7
MELROSE-MINDORO   6, F/8


Dunn-St. Croix

ELK MOUND   0
BOYCEVILLE   3

MONDOVI   11
GLENWOOD CITY   0, F/5

SPRING VALLEY   2
MONDOVI   1, F/6


Heart O’North

BARRON   1
CHETEK-WEYERHAEUSER   5

CUMBERLAND   12
LADYSMITH   7, F/GM1

LADYSMITH   1
CUMBERLAND   10, F/GM2

HAYWARD   12
BLOOMER   0

NORTHWESTERN   4
SPOONER   11


Lakeland

SHELL LAKE   3
CLAYTON/TURTLE LAKE   10


Middle Border

PRESCOTT   1
SOMERSET   3


HIGH SCHOOL SOFTBALL
Cloverbelt

THORP   2
ALTOONA   3
Cardinals, Rails, McDonell Central share conference title

MCDONELL CENTRAL   14
STANLEY-BOYD   5

FALL CREEK   1
CADOTT   3

EC REGIS   5
OSSEO-FAIRCHILD   27, F/5

GILMAN   7
NEILLSVILLE   1


Big Rivers

RIVER FALLS   1
EC NORTH   7, F/GM1

EC NORTH   16
RIVER FALLS   0, F/5/GM2

EC MEMORIAL   6
MENOMONIE   12, F/GM1

MENOMONIE   4
EC MEMORIAL   6, F/GM2


Dairyland

ELEVA-STRUM   0
BLAIR-TAYLOR   15, F/3

WHITEHALL   0
AUGUSTA   10, F/5

MELROSE-MINDORO   1
INDEPENDENCE/GILMANTON   8


Dunn-St. Croix

ELK MOUND   13
DURAND   3, F/6

PEPIN/ALMA   21
COLFAX   7


Heart O’North

BLOOMER   5
NORTHWESTERN   6, F/8
Blackhawks, Tigers share conference title

CUMBERLAND   11
SPOONER   0, F/5

CHETEK-WEYERHAEUSER   4
HAYWARD   1


Lakeland

GRANTSBURG   13
SAINT CROIX FALLS   0

WEBSTER/SIREN   4
UNITY   2

LAKE HOLCOMBE/CORNELL   27
WINTER   12, F/5


HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER
Big Rivers

CHIPPEWA FALLS   0
EC MEMORIAL   10

EC NORTH   1
MENOMONIE   0


Non-Conference

ALTOONA   3
ARCADIA   3


HIGH SCHOOL BOYS GOLF
Big Rivers Invite

Team
1. RICE LAKE   299
2. PARK   313
3. HUDSON   315
4. RIVER FALLS   320
5. EC MEMORIAL   329

Individual
1. Braeden Resnick (RL)   70
2. Simon Cuskey (RL)   72
3. Max Xiong (RF)   74


Cloverbelt Championship

Team
1. NEILLSVILLE/LOYAL   341
2. OSSEO-FAIRCHILD   352
3. MCDONELL/REGIS   368
4. CADOTT   381
5. FALL CREEK   386

Individual
1. Ryan Peters (N/L)   82
2. Ariel Heuer (FC)   83
2. Drew Vold (O-F)   83
2. Trent Trubshaw (O-F)   83


HIGH SCHOOL TRACK & FIELD
Cloverbelt-West Conference Meet

Boys
1. STANLEY-BOYD   174
2. EC REGIS   134
3. ALTOONA   106

Girls
1. STANLEY-BOYD   156
2. MCDONELL CENTRAL   122
3. ALTOONA   88


Heart O’North Conference Meet

Boys
1. NORTHWESTERN   140.50
2. HAWYARD   131.50
3. CHETEK-WEYERHAEUSER   114

Girls
1. NORTHWESTERN   145
2. BLOOMER   132
3. HAYWARD   120


Middle Border Conference Meet

Boys
1. OSCEOLA   189.50
2, NEW RICHMOND   151
3. AMERY   112

Girls
1. OSCEOLA   145
2. SAINT CROIX CENTRAL   118
3. NEW RICHMOND   114.50


 

Collin Talbert

Collin Talbert is the sports director at WQOW News 18. He joined News 18 in June 2018 as our weekend sports anchor as was promoted to sports director in November 2018.

Skip to content