Skip to Content

Sports Roundup – Tuesday 4/30/19

HIGH SCHOOL BASEBALL
Big Rivers

EC MEMORIAL   3
CHIPPEWA FALLS   7

MENOMONIE   1
EC NORTH   3


Cloverbelt

EC REGIS   12
CADOTT   1, F/5

OSSEO-FAIRCHILD   12
MCDONELL CENTRAL   3

THORP   5
FALL CREEK   15, F/5

ALTOONA   8
STANLEY-BOYD   12


Dairyland

AUGUSTA   13
ALMA CENTER LINCOLN   0, F/5

WHITEHALL   3
COCHRANE-FOUNTAIN CITY   13, F/6


Dunn-St. Croix

PEPIN/ALMA   5
MONDOVI   4


Heart O’North

BLOOMER   0
NORTHWESTERN   4

LADYSMITH   3
HAYWARD   8

LADYSMITH   10
BARRON   4

CHETEK-WEYERHAEUSER   3
HAWYARD   18


Middle Border

PRESCOTT   2
BALDWIN-WOODVILLE   3


HIGH SCHOOL SOFTBALL
Big Rivers

MENOMONIE   1
CHIPPEWA FALLS   11, F/5/GM1

MENOMONIE   0
CHIPPEWA FALLS   12, F/6/GM2

RICE LAKE   5
EC MEMORIAL   7, F/GM1

RICE LAKE   9
EC MEMORIAL   11, F/GM2


Cloverbelt

OSSEO-FAIRCHILD   0
MCDONELL CENTRAL   15, F/4/GM1

OSSEO-FAIRCHILD   3
MCDONELL CENTRAL   12, F/GM2

THORP   22
FALL CREEK   6, F/5/GM1

THORP   13
FALL CREEK   5, F/GM2

ALTOONA   11
STANLEY-BOYD   3, F/GM1

STANLEY-BOYD   1
ALTOONA   8, F/GM2

EC REGIS   9
CADOTT   13

GILMAN   19
OWEN-WITHEE   5, F/5/GM1

GILMAN   16
OWEN-WITHEE   1, F/4/GM2


Heart O’North

CHETEK-WEYERHAEUSER   0
BLOOMER   7, F/GM1

CHETEK-WEYERHAEUSER   0
BLOOMER   12, F/GM2

HAYWARD   12
LADYSMITH   4


Dairyland

MELROSE-MINDORO   0
BLAIR-TAYLOR   15, F/4

WHITEHALL   3
COCHRANE-FOUNTAIN CITY   13

AUGUSTA   13
ALMA CENTER LINCOLN   5


Dunn-St. Croix

DURAND   2
GLENWOOD CITY   3

ELK MOUND   7
ELMWOOD/PLUM CITY   0


Lakeland

PRAIRIE FARM   1
LAKE HOLCOMBE/CORNELL   6


Middle Border

SOMERSET   3
NEW RICHMOND   9

BALDWIN-WOODVILLE   7
ELLSWORTH   8

SAINT CROIX CENTRAL   5
AMERY   8, F/GM1

SAINT CROIX CENTRAL   3
AMERY   21, F/GM2


Non-Conference

EC NORTH   0
SUPERIOR   10, F/5/GM1

EC NORTH   6
SUPERIOR   11, F/GM2


HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER
Big Rivers

HUDSON   2
EC MEMORIAL   0

EC NORTH   7
CHIPPEWA FALLS   1


Middle Border

SOMERSET   4
AMERY   0


HIGH SCHOOL TRACK & FIELD
Dave Landgraf Invitational at Bloomer

Boys
1. MEDFORD   138.17
2. NORTHWESTERN   131.17
3. BLOOMER   70.17

Girls
1. MEDFORD   143
2. BLOOMER   98
3. NORTHWESTERN   91


HIGH SCHOOL BOYS GOLF
Osseo-Fairchild Invite

Team
1. NEILLSVILLE/LOYAL   167
2. OSSEO-FAIRCHILD   168
3. CADOTT   182
3. REGIS/MCDONELL   182

Individual
1. Drew Vold (Osseo-Fairchild)   38
1. Lucas Mosely (Neillsville/Loyal)   38


COLLEGE SOFTBALL
Non-Conference

SAINT BENEDICT (MN)   0
UW-EAU CLAIRE   3, F/GM1

SAINT BENEDICT (MN)   10
UW-EAU CLAIRE   1, F/6/GM2
Blugolds: 24-9-1

Author Profile Photo

Collin Talbert

Collin Talbert is the sports director at WQOW News 18. He joined News 18 in June 2018 as our weekend sports anchor as was promoted to sports director in November 2018.

Skip to content