Sports Roundup – Thursday 2/14/19

Remaining Ad Time Ad - 00:00

HIGH SCHOOL BOYS HOCKEY
Sectional 2 – Regional Finals

8) R-A-M   0
1) EC NORTH   11

5) MARSHFIELD   1
4) CHIPPEWA FALLS   3
Winners play in sectional semifinal

7) RICE LAKE   1
2) EC MEMORIAL   7

6) ASHLAND   0
3) HAYWARD   4
Winners play in sectional semifinal


Sectional 1 – Regional Finals

9) WSFLG   0
1) SUPERIOR   7

5) RIVER FALLS   6
4) NEW RICHMOND   7
Winners play in sectional semifinal

7) SOMERSET   0
2) HUDSON   7

6) AMERY   2
3) BALDWIN-WOODVILLE   5
Winners play in sectional semifinal


HIGH SCHOOL GIRLS HOCKEY
Sectional 1 – Regional Finals

7) SUPERIOR   2
2) HUDSON   11
Winner advances to sectional semifinal

5) HAYWARD   1
4) WESTERN WISCONSIN   0
Winner plays ECA Stars in sectional semifinal


HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
Big Rivers

CHIPPEWA FALLS   62
MENOMONIE   55

EC MEMORIAL   66
RICE LAKE   43


Cloverbelt

CADOTT   43
COLUMBUS CATHOLIC   56

THORP   42
GREENWOOD   65

ALTOONA   55
LOYAL   44

FALL CREEK   48
OWEN-WITHEE   60


Dairyland

MELROSE-MINDORO   68
ALMA CENTER LINCOLN   24

BLAIR-TAYLOR   63
EC IMMANUEL LUTHERAN   30

INDEPENDENCE   74
ALMA/PEPIN   44


Dunn-St. Croix

DURAND   66
ELK MOUND   27

MONDOVI   65
ELMWOOD/PLUM CITY   47


Lakeland

CLEAR LAKE   49
PRAIRIE FARM   33

TURTLE LAKE   15
CAMERON   94

WEBSTER   24
NORTHWOOD   58

LAKE HOLCOMBE   52
NEW AUBURN   46


Middle Border

AMERY   63
BALDWIN-WOODVILLE   36

SAINT CROIX CENTRAL   30
NEW RICHMOND   40

SOMERSET   54
ELLSWORTH   50


Non-Conference

BLOOMER   51
EC REGIS   63


HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
Big Rivers

RICE LAKE   58
EC NORTH   65

EC MEMORIAL   52
RIVER FALLS   67

MENOMONIE   47
HUDSON   74


Cloverbelt

OSSEO-FAIRCHILD   77
STANLEY-BOYD   59

GILMAN   78
COLBY   66


Dairyland

ALMA/PEPIN   41
ELEVA-STRUM   62

EC IMMANUEL LUTHERAN   49
MELROSE-MINDORO   80

WHITEHALL   55
ALMA CENTER LINCOLN   63


Dunn-St. Croix

DURAND   73
MONDOVI   59

ELMWOOD/PLUM CITY   22
SPRING VALLEY   49


Heart O’North

BARRON   26
BLOOMER   72

HAYWARD   52
CHETEK-WEYERHAEUSER   47

NORTHWESTERN   47
CUMBERLAND   65

SPOONER   55
LADYSMITH   38


Lakeland

CLEAR LAKE   86
PRAIRIE FARM   49

FLAMBEAU   59
BIRCHWOOD   54

LAKE HOLCOMBE   67
NEW AUBURN   49


Middle Border

PRESCOTT   70
OSCEOLA   52

SAINT CROIX CENTRAL   62
SOMERSET   52


Non-Conference

CHIPPEWA FALLS   64
WAUSAU WEST   44

CORNELL   40
OWEN-WITHEE   61

G-E-T   61
NEILLSVILLE   62


JUNIOR HOCKEY
NAHL

KENAI RIVER   1
CHIPPEWA   2, F-OT
Steel: 15-27-2

Collin Talbert

Collin Talbert

More Sports

STORMTRACKER 18 WEATHER

Cold front will bring rain, storms, and eventually cooler temperatures back to Wisconsin

Cold front will bring rain, storms, and eventually cooler temperatures back to Wisconsin

This warm streak ends this weekend with rain returning along a cold front. A few storms could be strong, possibly

Connect With WQOW
RECENT SPORTS POSTS

Buffaloes’ defense gets 5th straight shut-out in win over Osseo-Fairchild

Mondovi shuts-out Osseo-Fairchild at home to move to 5-0 on the season, while Augusta held off Melrose-Mindoro 8-6 to win

Mustangs take down Huskies to stay unbeaten on the season

Menomonie took down Eau Claire North on the road to stay unbeaten, while Memorial bounced back at Chippewa Falls.

Raiders, Warriors pick up conference wins on the road

Hudson defeated Eau Claire North on the road in four sets, while Rice Lake took down Chippewa Falls 3-1.

Fall Creek sweeps Altoona to stay unbeaten in conference play

Fall Creek swept Altoona Thursday night at home 3-0, to stay unbeaten in conference play.

Huskies hold off Ramblers at home in non-conference clash

Eau Claire North held off Eau Claire Regis at home Tuesday night 3-1, while Eau Claire Memorial fell to Stevens

Scroll to top
Skip to content