Sports Overtime – Friday (10/19/18)

Remaining Ad Time Ad - 00:00

HIGH SCHOOL FOOTBALL
LEVEL ONE PLAYOFFS
WIAA Division 1 

(7) CHIPPEWA FALLS   41
(2) KIMBERLY   7
Winner faces Neenah in Level 2

(5) HUDSON   19
(4) APPLETON NORTH   55
Winner faces Bay Port in Level 2

Division 1 Bracket: Click Here


WIAA Division 2 

(6) MENOMONIE   20
(3) PULASKI   23

(7) KAUKAUNA    5-4
(2) RIVER FALLS   8-1
Saturday, 1:00 p.m.
Winners meet in Level 2

Division 2 Bracket: Click Here


WIAA Division 3

(8) HAYWARD   8
(1) RICE LAKE   41
Winner faces Onalaska in Level 2

(6) LA CROSSE LOGAN   14
(3) NEW RICHMOND   20
Winner faces Sparta in Level 2

Division 3 Bracket: Click Here


WIAA Division 4 

(8) ADAMS-FRIENDSHIP   0
(1) ST. CROIX CENTRAL   42

(5) GALE-ETTRICK-TREMPEALEAU   6
(4) SOMERSET   46
Winners meet in Level 2

(7) ELLSWORTH   8
(2) NORTHWESTERN   42

(6) BALDWIN-WOODVILLE   21
(3) WEST SALEM   14
Winners meet in Level 2

Division 4 Bracket: Click Here


WIAA Division 5 

(8) ARCADIA   8
(1) SPENCER/COLUMBUS   47

(5) SPOONER   6
(4) BLOOMER   30
Winners meet in Level 2

(6) STANLEY-BOYD   23
(3) ELK MOUND   41

(7) CUMBERLAND   26
(2) WESTBY   32
Winners meet in Level 2

(6) BONDUEL   20
(3) COLBY   26
Winner faces Stratford in Level 2

Division 5 Bracket: Click Here


WIAA Division 6 

(8) LAKE HOLCOMBE/CORNELL   12
(1) EAU CLAIRE REGIS   46

(5) MONDOVI   14
(4) SPRING VALLEY   19
Winners meet in Level 2

(6) WEBSTER   7
(3) UNITY   28

(7) GLENWOOD CITY   30
(2) GRANTSBURG   61
Winners meet in Level 2

(8) COCHRANE-FOUNTAIN CITY   12
(1) FENNIMORE   48
Winner faces Cuba City in Level 2

(7) DARLINGTON   15
(2) MELROSE-MINDORO   13
Winner faces Lancaster in Level 2

Division 6 Bracket: Click Here


WIAA Division 7 

(8) GREENWOOD   0
(1) EDGAR   50

(5) TURTLE LAKE   14
(4) CLEAR LAKE   18
Winners meet in Level 2

(6) ELMWOOD/PLUM CITY   24
(3) GILMAN   52

(7) HURLEY   16
(2) LOYAL   52
Winners meet in Level 2

(8) INDEPENDENCE/GILMANTON   8
(1) BANGOR   40

(5) ELEVA-STRUM   34
(4) DE SOTO   14
Winners meet in Level 2

(7) BLAIR-TAYLOR   0
(2) HIGHLAND   41
Winner faces Ithaca in Level 2

Division 7 Bracket: Click Here


WIAA 8-Man Tournament

(4) FLORENCE   42
(1) LUCK   70

(3) SHELL LAKE   12
(2) NORTHWOOD/SOLON SPRINGS   45
Winners meet next Friday in Sectional Championship

8-Man Bracket: Click Here


GIRLS HIGH SCHOOL TENNIS
State Team Tournament
WIAA Division 1

MADISON MEMORIAL   4
EAU CLAIRE MEMORIAL   3

BADGER   2
DIVINE SAVIOR HOLY ANGELS   5
Winners meet in state semifinals, Saturday, 9 a.m.

Girls State Team Tennis Results: Click Here


COLLEGE VOLLEYBALL
Olivet/Albion College Tournament

UW-EAU CLAIRE   3
FINLANDIA (MI)   0

UW-EAU CLAIRE    3
OLIVET (MI)    0
Blugolds: 23-2


NAHL

ABERDEEN   1
CHIPPEWA   4
Wings: 7-2-1, Steel: 3-9-1

Stephen Kelley

Stephen Kelley

Stephen Kelley joined the News 18 team in August 2006. He is currently the 10:00 PM Evening Anchor/Producer.

More Sports

STORMTRACKER 18 WEATHER

Weather Outlook: Warmer weather on the way, but it won’t last long

Weather Outlook: Warmer weather on the way, but it won’t last long

It will get warmer over the next couple days. Well, at least warming up to near average temperatures. A cold

Connect With WQOW
RECENT SPORTS POSTS

Dyment, Blugolds Off To An Undefeated Start In 2018

UW-Eau Claire men's hockey is off to a 7-0 start this season, and playing with a lot of confidence.

College Sports – Sunday

UW-Eau Claire defeated Saint Benedict Sunday afternoon 3-1, to advance to the Quarterfinals in Pittsburgh on Wednesday.

College Sports – Saturday

Highlights and scores from football, volleyball, men's and women's hockey, men's and women's basketball, and cross country around the WIAC

Sports Overtime – Friday (11/09/18)

Local scores, results, plus highlights from high school football (West De Pere vs. Rice Lake, Little Chute vs. St. Croix

College Sports – Thursday

UW-Eau Claire men's basketball opened their 2018 season with an 80-75 win at home over 23rd ranked St. Olaf Thursday

Scroll to top
Skip to content