Sports Roundup – Thursday 5/16/19

Remaining Ad Time Ad - 00:00

HIGH SCHOOL BASEBALL
Big Rivers

CHIPPEWA FALLS   0
RIVER FALLS   3
Wildcats clinch a share of conference title

EC MEMORIAL   6
EC NORTH   5


Cloverbelt

LOYAL   0
GILMAN   10


Dairyland

MELROSE-MINDORO   7
AUGUSTA   9, F/8
Beavers clinch share of conference title

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   1
EC IMMANUEL LUTHERAN   2


Dunn-St. Croix

ELK MOUND   16
COLFAX   7


Heart O’North

CUMBERLAND   2
NORTHWESTERN   8, F/GM1

NORTHWESTERN   13
CUMBERLAND   9, F/GM2


Lakeland

SHELL LAKE   10
LUCK/FREDERIC   9


Middle Border

NEW RICHMOND   13
SOMERSET   5

OSCEOLA   3
PRESCOTT   7


Non-Conference

MCDONELL CENTRAL   1
BLOOMER   11, F/5

MENOMONIE   9
ALTOONA   2

SAINT CROIX FALLS   2
SPOONER   0

MONDOVI   1
FALL CREEK   4


HIGH SCHOOL SOFTBALL
Division 3 – Regional Quarterfinal

10) SAINT CROIX CENTRAL   2
7) FALL CREEK   7

9) STRATFORD   5
8) OSSEO-FAIRCHILD   3

9) WEBSTER/SIREN   0
8) BARRON   15


Division 2 – Regional Quarterfinal

9) OSCEOLA   0
8) RICE LAKE   6

10) SPARTA   8
7) SOMERSET   12


Division 4 – Regional Quarterfinal

9) FREDERIC/LUCK   3
8) CHETEK-WEYERHAEUSER   12

9) EC REGIS   4
8) ELEVA-STRUM   14

10) SPRING VALLEY   0
7) CADOTT   15

9) PITTSVILLE   5
8) WHITEHALL   6

10) MELROSE-MINDORO   0
7) LUTHER   10


Division 5 – Regional Quarterfinal

10) OWEN-WITHEE   9
7) BRUCE   12

10) WASHBURN   8
7) BIRCHWOOD   19, F/5

10) ALMA CENTER LINCOLN   2
7) NEW LISBON   6


Cloverbelt

GILMAN   8
COLBY/ABBOTSFORD   2


Dunn-St. Croix

BOYCEVILLE   0
ELMWOOD/PLUM CITY   3


Heart O’North

CUMBERLAND   19
LADYSMITH   1, F/5/GM1

LADYSMITH   1
CUMBERLAND   13, F/5/GM2


Lakeland

DRUMMOND   5
SHELL LAKE   3


Non-Conference

MEDFORD   4
ALTOONA   9

GREENWOOD   8
LAKE HOLCOMBE/CORNELL   9

STANLEY-BOYD   9
MONDOVI   11

BLAIR-TAYLOR   1
THORP   0, F/8

ATHENS   11
FLAMBEAU   1


HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER
Big Rivers

RIVER FALLS   2
EC MEMORIAL   5

RICE LAKE   0
EC NORTH   0


Non-Conference

REGIS/MCDONELL   2
BARRON   1


HIGH SCHOOL BOYS GOLF
Big Rivers Conference Meet

Team
1. RICE LAKE   304
2. HUDSON   307
3. EC MEMORIAL   314
4. RIVER FALLS   321
5. MENOMONIE   344

Individual
1. Simon Cuskey (RL)   70
2. Braeden Resnick (RL)   72
2. Maxamillian Xiong (RF)   72

Collin Talbert

Collin Talbert

More Sports

STORMTRACKER 18 WEATHER

Active weather pattern ahead…

Active weather pattern ahead…

Peeks of sunshine in the morning will give with to partly/mostly cloudy skies.

Connect With WQOW
RECENT SPORTS POSTS

Express Welcome Back Players, and Get Ready for the Summer Stretch

It's mid-June, and that means the Northwoods Baseball League is now in full swing.

Sam Stange and Marcus Cline named Players of the Year

Eau Claire North's Sam Stange is the Division One Player of the Year, while Fall Creek's Marcus Cline earned the

Tigers End Their Undefeated Season as State Champions

The Webster baseball team routed Mineral Point 11-1 in the division four championship game on Thursday. It's the second consecutive

Despite Late Rally, Boyceville End Their Season at the Semifinals

The Boyceville baseball team made it to state for the first time in 19 years, but fell to Stratford in

Huskies’ Bats Carry Them to Semifinal Win Over Fond du Lac

The Eau Claire North baseball team scored early and often, as they defeated Fond du Lac 8-4 in the division

Scroll to top
Skip to content