Sports Roundup – Tuesday 5/7/19

Remaining Ad Time Ad - 00:00

HIGH SCHOOL SOFTBALL
Cloverbelt-West

MCDONELL CENTRAL   2
THORP   8, F/GM1

THORP   4
MCDONELL CENTRAL   5, F/GM2

FALL CREEK   3
ALTOONA   12, F/GM1

CADOTT   3
OSSEO-FAIRCHILD   2, F/GM1

OSSEO-FAIRCHILD   6
CADOTT   16, F/5/GM2

STANLEY-BOYD   2
EC REGIS   4, F/GM1

EC REGIS   7
STANLEY-BOYD   17, F/4/GM2

OWEN-WITHEE   3
GREENWOOD   18, F/3/GM1

GREENWOOD   26
OWEN-WITHEE   4, F/4/GM2


Big Rivers

CHIPPEWA FALLS   11
RICE LAKE   0, F/GM1

RICE LAKE   2
CHIPPEWA FALLS   6, F/GM2


Dairyland

COCHRANE-FOUNTAIN CITY   1
BLAIR-TAYLOR   7

ELEVA-STRUM   2
AUGUSTA   6


Heart O’North

HAYWARD   2
CUMBERLAND   6, F/GM1

CUMBERLAND   5
HAYWARD   2, F/GM2

BARRON   0
BLOOMER   13, F/5/GM1

BLOOMER   18
BARRON   0, F/3/GM2

SPOONER   8
LADYSMITH   2


Lakeland

CAMERON   1
GRANTSBURG   11

BIRCHWOOD   0
LAKE HOLCOMBE/CORNELL   7

LUCK/FREDERIC   2
SHELL LAKE   10


Middle Border

ELLSWORTH   2
PRESCOTT   0

SOMERSET   7
SAINT CROIX CENTRAL   3


HIGH SCHOOL BASEBALL
Cloverbelt-West

FALL CREEK   6
ALTOONA   3

STANLEY-BOYD   6
EC REGIS   10, F/GM1

EC REGIS   13
STANLEY-BOYD   8, F/GM2

MCDONELL CENTRAL   3
THORP   8, F/GM1

THORP   7
MCDONELL CENTRAL   1, F/GM2

CADOTT   2
OSSEO-FAIRCHILD   3


Big Rivers

RIVER FALLS   1
EC MEMORIAL   0

HUDSON   0
MENOMONIE   1

EC NORTH   7
RICE LAKE   0


Dairyland

WHITEHALL   2
INDEPENDENCE/GILMANTON   5


Heart O’North

BLOOMER   15
BARRON   2, F/5

SPOONER   8
LADYSMITH   2

HAYWARD   3
CUMBERLAND   4, F/12

CHETEK-WEYERHAEUSER   4
NORTHWESTERN   5


Middle Border

ELLSWORTH   1
SOMERSET   12, F/5/GM1

SOMERSET   7
ELLSWORTH   4, F/GM2

SAINT CROIX CENTRAL   5
BALDWIN-WOODVILLE   2

NEW RICHMOND   4
PRESCOTT   1


HIGH SCHOOL GIRL SOCCER
Big Rivers

RICE LAKE   0
EC MEMORIAL   7


Middle Border

NEW RICHMOND   4
BALDWIN-WOODVILLE   0


Non-Conference

EC NORTH   0
SUPERIOR   0

REGIS/MCDONELL   8
ARCADIA   0


HIGH SCHOOL BOYS GOLF
Big Rivers Invite

Team
1. HUDSON   155
2. EC MEMORIAL   156
3. RICE LAKE   158
4. RIVER FALLS   164
5. CHIPPEWA FALLS   173
6. MENOMONIE   181
7. EC NORTH   208

Individual
1. Braeden Resnick (RL)   34
2. Bennett Swavely (HUD)   36


Cloverbelt Invite

Team
1. NEILLSVILLE/LOYAL   159
2. OSSEO-FAIRCHILD   168
3. CADOTT   178
3. REGIS/MCDONELL   178
5. THORP   198
6. FALL CREEK   204
7. COLUMBUS CATHOLIC/SPENCER   206
8. OWEN-WITHEE   211
9. ALTOONA   214
10. STANLEY-BOYD   225
11. COLBY   246

Individual
1. Adam Waldusky (RMC)   37
2. Jared Weber (N/L)   38


HIGH SCHOOL BOYS TENNIS
Big Rivers

HUDSON   6
EC NORTH   1


HIGH SCHOOL TRACK & FIELD
Saint Croix Central Invite

Boys
1. MENOMONIE   172.33
2. AMERY   110.50
3. ELLSWORTH   80

Girls
1. MENOMONIE   136
2. SAINT CROIX CENTRAL   115.25
3. PRESCOTT   106.75

Collin Talbert

Collin Talbert

More Sports

STORMTRACKER 18 WEATHER

Alert: A stormy night ahead

Alert: A stormy night ahead

Don't be surprised if you wake up to rumbles of thunder or heavy rain on the roof tonight.

Connect With WQOW
RECENT SPORTS POSTS

Cavaliers make it past their Eau Claire rival and advance to WBA State Championship

It was a battle between two CRBL teams at the WBA semifinals on Saturday, and the Eau Claire Cavaliers shut

Bears shut-out the defending state champs Osseo to advance to semifinals

The Eau Claire Bears shut-out the defending state champions 9-0, to advance to the state semifinals Saturday afternoon.

HS Football Preview: Cardinals have their eyes set on a conference title

The Cardinals earned a share of the Dunn-St. Croix title last season, but with the talent they have coming back

Express lose on a walk-off to Traverse City in championship game.

The Express dropped a tough one to Traverse City in the Northwoods League championship game Friday night, losing 3-2 on

HS Football Preview: Mondovi’s defense & experience leading the way in 2019

The Buffaloes have high expectations entering the 2019 season. As 15 starters return on both sides of the ball, making

Scroll to top
Skip to content