Sports Roundup – Friday 5/3/19

Remaining Ad Time Ad - 00:00

HIGH SCHOOL BASEBALL
Cloverbelt

EC REGIS   9
ALTOONA   6, F/GM1

ALTOONA   9
EC REGIS   5, F/GM2

FALL CREEK   11
MCDONELL CENTRAL   1

OSSEO-FAIRCHILD   7
STANLEY-BOYD   0


Dunn-St. Croix

BOYCEVILLE   0
ELK MOUND   3

COLFAX   1
GLENWOOD CITY   5, F/GM1

GLENWOOD CITY   3
COLFAX   14, F/GM2

SPRING VALLEY   4
MONDOVI   5

DURAND   10
ELMWOOD/PLUM CITY   3


Dairyland

AUGUSTA   7
EC IMMANUEL LUTHERAN   6

MELROSE-MINDORO   8
COCHRANE-FOUNTAIN CITY   3

BLAIR-TAYLOR   14
ALMA CENTER LINCOLN   11


Heart O’North

LADYSMITH   3
BLOOMER   12, F/GM1

BLOOMER   11
LADYSMITH   1, F/5/GM2

CUMBERLAND   10
BARRON   1, F/GM1

BARRON   1
CUMBERLAND   11, F/6/GM2

NORTHWESTERN   4
HAYWARD   1, F/GM1

HAYWARD   3
NORTHWESTERN   2, F/GM2


Lakeland

GRANTSBURG   8
LUCK/FREDERIC   7


Non-Conference

HUDSON   19
WOODBURY   7

SHELL LAKE   6
SOMERSET   7

STRATFORD   20
ABBOTSFORD/COLBY   2


HIGH SCHOOL SOFTBALL
Cloverbelt

EC REGIS   0
ALTOONA   10, F/5/GM1

ALTOONA   18
EC REGIS   1, F/3/GM2

MCDONELL CENTRAL   10
FALL CREEK   0, F/6

OSSEO-FAIRCHILD   7
STANLEY-BOYD   3

THORP   12
CADOTT   0, F/6/GM1

CADOTT   0
THORP   11, F/3/GM2

GILMAN   3
GREENWOOD   9, F/GM1

GREENWOOD   5
GILMAN   5, F/GM2


Dunn-St. Croix

BOYCEVILLE   4
ELK MOUND   16, F/5/GM1

ELK MOUND   15
BOYCEVILLE   1, F/5/GM2

DURAND   0
ELMWOOD/PLUM CITY   9, F/GM1

ELMWOOD/PLUM CITY   8
DURAND   3, F/GM2

SPRING VALLEY   6
MONDOVI   15, F/GM1

MONDOVI   17
SPRING VALLEY   1, F/3/GM2


Dairyland

AUGUSTA   9
EC IMMANUEL LUTHERAN   6

MELROSE-MINDORO   1
COCHRANE-FOUNTAIN CITY   26

WHITEHALL   7
ELEVA-STRUM   11

BLAIR-TAYLOR   19
ALMA CENTER LINCOLN   0, F/4


Middle Border

ELLSWORTH   13
SOMERSET   1


Non-Conference

AMERY   32
RIVER FALLS   0


HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER
Eau Claire Invite

REGIS/MCDONELL   0
EC NORTH   4

D.C. EVEREST   3
EC MEMORIAL   1

KIMBERLY   3
HUDSON   0


Non-Conference

ASHLAND   6
BALDWIN-WOODVILLE   1


HIGH SCHOOL BOYS TENNIS
New Richmond Invite

CHIPPEWA FALLS   4
ALTOONA   3

CHIPPEWA FALLS   4
SUPERIOR   3

NEW RICHMOND   4
CHIPPEWA FALLS   3


HIGH SCHOOL TRACK & FIELD
Matye Invitational – Osseo

Boys
1. NEILLSVILLE/GRANTON   162
2. OSSEO-FAIRCHILD   50
3. CHIPPEWA VALLEY   37

Girls
1. NEILLSVILLE/GRANTON   191
2. OSSEO-FAIRCHILD   63
3. CHIPPEWA VALLEY   46


Stan Barr Relays – New Richmond 

Boys
1. RIVER FALLS   70
2. HUDSON   66
3. OSCEOLA   62.50

Girls
1. HUDSON   94
2. ANOKA   77
3. RIVER FALLS   74


COLLEGE SOFTBALL
WIAC Tournament – First Round

3) UW-PLATTEVILLE   3
2) UW-EAU CLAIRE   8
Blugolds will play UW-Oshkosh in semifinals (Saturday at 10 a.m.)

Collin Talbert

Collin Talbert

More Sports

STORMTRACKER 18 WEATHER

Alert: A stormy night ahead

Alert: A stormy night ahead

Don't be surprised if you wake up to rumbles of thunder or heavy rain on the roof tonight.

Connect With WQOW
RECENT SPORTS POSTS

Cavaliers make it past their Eau Claire rival and advance to WBA State Championship

It was a battle between two CRBL teams at the WBA semifinals on Saturday, and the Eau Claire Cavaliers shut

Bears shut-out the defending state champs Osseo to advance to semifinals

The Eau Claire Bears shut-out the defending state champions 9-0, to advance to the state semifinals Saturday afternoon.

HS Football Preview: Cardinals have their eyes set on a conference title

The Cardinals earned a share of the Dunn-St. Croix title last season, but with the talent they have coming back

Express lose on a walk-off to Traverse City in championship game.

The Express dropped a tough one to Traverse City in the Northwoods League championship game Friday night, losing 3-2 on

HS Football Preview: Mondovi’s defense & experience leading the way in 2019

The Buffaloes have high expectations entering the 2019 season. As 15 starters return on both sides of the ball, making

Scroll to top
Skip to content